www.endustriweb.com
HMS Industrial Networks AB

Pandemiye rağmen endüstriyel ağlarda devam eden büyüme - HMS Networks'ün gözünden 2021 yılı endüstriyel ağ pazarı payları

HMS networks tarafından her yıl fabrika otomasyonlarına yeni bağlanan düğümlerin dağılımını analiz etmek için endüstriyel ağ pazarı çalışması yürütülür. Bu yıl gerçekleştirilen çalışma, Korona pandemisine rağmen endüstriyel ağ pazarının 2021 yılında %6 büyüyeceğini öngörüyor. Endüstriyel Ethernet hala en büyük büyüme oranına sahip olarak yeni yüklenen düğümlerin %65’ini oluştururken (geçen yıl için %30), fieldbus’lar %28’lik bir paya sahip (geçen yıl için %30). Kablosuz ağlar da tırmanışa devam ederken %7’lik paya erişiyorlar.PROFINET ise %18’lik pazar payı ile %17 paya sahip EtherNET/IP’yi ile tüm ağ sıralamalarının üstünde geçmiş oluyor.

Pandemiye rağmen endüstriyel ağlarda devam eden büyüme - HMS Networks'ün gözünden 2021 yılı endüstriyel ağ pazarı payları
 HMS Networks'e göre 2021 yılı pazar payları - fieldbus, endüstriyel Ethernet ve kablosuz.

HMS Networks, küresel çaptaki fabrika otomasyonlarına yüklenen düğümleri baz alarak endüstriyel ağ pazarına ilişkin yürüttüğü yıllık analizinin sonuçlarını takdim ediyor. Endüstriyel Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanında bağımsız bir çözüm tedarikçisi olan HMS'nin endüstriyel ağ pazarının iç yüzüne ilişkin önemli birikimi bulunuyor. 2021 yılına yönelik gerçekleştirilmiş olan çalışma fieldbus, endüstriyel Ethernet ve Kablosuz teknolojilerine ilişkin tahmini pazar payları ve büyüme oranlarına yer veriyor.

Çalışmanın sonucuna göre endüstriyel ağ pazarının yeniden istikrar kazanma sinyalleri gösterdiği ve toplam pazarın 2021 yılında %6 oranında büyüyeceği HMS tarafından öngörülüyor. 

Endüstriyel Ethernet istikrarlı biçimde büyüyor.
%8 oranında büyüyen Endüstriyel Ethernet pazar payı kazanmaya devam ediyor. Endüstriyel Ethernet halihazırda fabrika otomasyonuna yeni yüklenmiş olan düğümlerin küresel pazarda %65'lik bir kısmını oluşturuyor (geçen sene %64 olan bu rakama kıyasla). EtherNet/IP ve PROFINET birincilik için yarışıyor olsalar da, PROFINET %18'lik payı ile bu yıl için tüm sıralamalarda %17'lik paya sahip EtherNet/IP'yi geçmiş bulunuyor. EtherCAT ise küresel olarak iyi bir seyir izlemeye devam ederken %8'lik pazar payı ile lider PROFIBUS'ı yakalamış oldu. Modbus TCP %5'lik oranla onları takip ederken, fieldbus kardeşi Modbus RTU ile birlikte Modbus teknolojileri pazarın %10'unu elde etmiş durumda. Bu da onların küresel olarak fabrika kurulumlarında sahip olduğu artan önemlerini teyit etmiş oluyor.

Fieldbus'ın düşüşü durdu
Fieldbus'ın son yıllarda HMS tarafından da rapor edilmiş olan düşüşü 2021 yılı içerisinde sadece %-1'lik bir düşüşle durma noktasına geldi. Bunun da sebebi olarak fabrikaların pandemi gibi belirsiz zamanlarda mevcut teknolojilerine daha fazla bağlı kalma yönündeki eğilimleri gösterilebilir. Fieldbus'lar yeni yüklenen düğümlerin pazarda %28'lik bir payını oluşturuyorlar (Geçen sene bu rakam %30'du). PROFIBUS %8'lik payı ile pazarın tartışmasız lideri olmaya devam ederken, onu %5 ile Modbus-RTU ve %4 ile CC-Link takip ediyor.

Kablosuz teknolojileri yoluna devam ediyor
Kablosuz teknolojiler %24'lük oranla hızlı büyümelerini sürdürüyorlar. Her ne kadar pazarın %7'sine sahip olsalar da, asıl beklenen ise fabrikalarda 5G'nin kendisinin tüm gücünü göstermesi. Akıllı üretim konseptinin bir üst seviyesininin temelini oluşturacak kablosuz hücresel teknolojiler üzerine halihazırda devam eden çalışmalarla birlikte HMS, geleceğin daha az kablo ve daha esnek otomasyon mimarisinde rol oynayacak kablosuz bağlantılı cihaz ve makinelere yönelik talebin artarak devam edeceğini öngörüyor. 

Akıllı ve sürdürülebilir üretim ağ iletişimi gerektiriyor.
"Makine ve cihazlar için endüstriyel ağ bağlantısı, akıllı ve sürdürülebilir üretimin anahtarıdır ve endüstriyel ağ pazarında saptadığımız büyümenin de temel itici gücüdür," diyor HMS Networks Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Anders Hansson. "Fabrikalar üretkenliği, sürdürülebilirliği, kaliteyi, esnekliği ve güvenliği sürekli olarak optimize etmeye çalışıyorlar. Güçlü bir endüstriyel ağ iletişimi ise bu saydıklarımızı başarmanın temel anahtarı."

Bölgesel ağ farklılıkları
EtherNET/IP ve PROFINET Avrupa ve Ortadoğu'da liderliklerini devam ettirirken, onları PROFIBUS ve EtherCAT takip ediyor. Diğer popüler ağlar ise Modbus (RTU/TCP) ve Ethernet POWERLINK. ABD pazarı EtherNET/IP tarafından domine edilirken, EtherCat'in de bir miktar pazar payı kazandığı görülüyor. PROFINET ve EtherNet/IP çok parçalı Asya pazarına liderlik ederken, CC-Link/CC-Link IE Field, PROFIBUS, EtherCAT ve Modbus (RTU) gibi güçlü adaylar tarafından takip ediliyorlar.

Kapsam:
Bu çalışma, HMS'nin fabrika otomasyonlarına yüklenen yeni düğümleri temek alarak oluşturduğu 2021 yılı tahminlerini içermektedir. Düğüm, endüstriyel bir ağa bağlı makine veya cihaz olarak tanımlanmıştır. Sunulmuş olan rakamlar, HMS'nin endüstride yer alan meslektaşlarının görüşleri, kendi satış rakamları ve genel pazar algısını göz önünde bulundurarak ortaya çıkardığı genel görüşlerdir.Pandemiye rağmen endüstriyel ağlarda devam eden büyüme - HMS Networks'ün gözünden 2021 yılı endüstriyel ağ pazarı payları

Anders Hansson, Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, HMS Networks

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 15,000+ IMP followers