www.endustriweb.com
NSK

NSK, InnoTrans 2024’te Avrupa demiryolu sektörünün en yüksek hıza ulaşmasına yardımcı oluyor

NSK, rulmanlardaki inovasyon çalışmalarının Avrupa demiryolu sektörünün artan tüketici taleplerine ayak uydurmasına nasıl yardımcı olabileceğini göstermek için önümüzdeki günlerde düzenlenecek InnoTrans 2024 uluslararası taşımacılık teknolojisi ticaret fuarına (Berlin, 24-27 Eylül) katılacak. Salon 20’de 270 numaralı stantta sergilenen teknolojiler arasında, şirketin yüksek hızlı yolcu trenleri için sunduğu en son rulman ürünleri de yer alacak.

  www.nskeurope.com

320 km/s'ye kadar hızlarda hareket eden trenlerde bulunan aks kutusu tertibatında yalnızca en yüksek kalitede tasarlanmış rulmanların kullanımı uygundur. NSK, halihazırda RCT sızdırmaz keçeli, döner uç kapaklı konik makaralı rulmanları ile Avrupa’da birçok önemli yüksek hızlı demiryolu projesinde başarı elde etmiştir. RCT (Demiryolu Silindirik Makaralı Konik) rulman üniteleri, güvenilirlik, uzun hizmet ömrü ve emniyeti içeren temel özelliklere sahiptir. Dayanıklılık ve en iyi performansı sağlamak için yenilikçi sızdırmazlık keçesi çözümleri ile donatılan bu gelişmiş rulman üniteleri, yüksek darbe/şok yüklerine, eksenel yüklere ve statik ve dinamik radyal yüklere dayanıklıdır.

Ayrıca NSK Europe'un InnoTrans 2024'teki standında, oynak makaralı rulmanlar ve silindirik makaralı rulmanlar da dâhil olmak üzere, yük ve metro tren aksları için ürünler sunulacak. Yük trenleri genellikle yaklaşık 100 km/s olmak üzere biraz daha yavaş hareket eder ve çok daha yüksek yüklere dayanmak zorundadır. Rulman teknolojisi, yüksek hızlı yolcu trenleri için aks kutusu çözümlerinden tamamen farklıdır, bu nedenle bu segmentteki tasarım mühendisleri, NSK'nın uzman teknik desteğinden büyük ölçüde yararlanmaktadır.

InnoTrans 2024'te dikkat çeken bir diğer NSK rulman teknolojisi, şirketin güç, sürdürülebilirlik ve maliyet etkinliği bakımından avantajlar sunan cer motorları için geliştirilen ürünler olacaktır. Demiryolu taşımacılığında cer motorları yüksek radyal ve eksenel yüklere maruz kalır ve genellikle güçlü elektrik akımına ve yüksek hızlara dayanmak zorundadır. NSK, bu gereksinimleri karşılamak için yalıtımlı kaplamalı ve yüksek mukavemetli kafeslere sahip rulmanlar sunmaktadır.

NSK’nın hem silindirik makaralı hem de sabit bilyalı rulmanları, sadece yüksek hızlar ve yükler için ideal olmakla kalmayıp, aynı zamanda kolay kurulum ve demontajı da kolaylaştırdığı için raylı araçlar için cer motorlarında kullanılmaktadır. Bu rulman tipleri, dış bilezik üzerinde iki yalıtım seçeneği sunar: seramik kaplama veya cam elyafla güçlendirilmiş bir polifenilen sülfür reçine kaplama olan PPS. Her iki kaplama da yüksek yalıtım direnci sağlamaktadır.

Ayrıca, cer motorları için, çelik bileziklerin içindeki yuvarlanma elemanları için seramik malzeme kullanılan rulmanlar da sergilenecektir. Bu hibrit rulmanlar, özellikle yüksek derecede elektrik yalıtımı ve/veya ultra yüksek hızların gerekli olduğu uygulamalarda tercih edilmektedir.

NSK, şanzıman rulmanı arayan ziyaretçiler için standında bir dizi yenilikçi çözümü sunacak. Dişli kutusu rulmanları, tekerleklerin raylar boyunca gürültülü sallantısından kaynaklanan yoğun şoklara ve titreşime maruz kalır. Bu zorlu çalışma koşulları düzenli rulman bakımı gerektirmekte, bu da bakım aralıklarının uzamasına ve maliyetlerin düşmesine katkıda bulunan ürünlere olan talebi artırmaktadır.

NSK, bu tür gereksinimler ışığında, dişli kutularında güvenilir performans ve daha uzun hizmet ömrü için özel olarak güçlendirilmiş bir kafese (daha geniş kesit) sahip bir dizi konik makaralı rulman sunacaktır. Bu çözüm Japonya'da büyük başarılara tanıklık ediyor ve şu anda Avrupa'daki üreticilerin kullanımına sunuluyor. NSK, ayrıca hem silindirik hem de konik makaralı rulmanlara sahip şeffaf bir şanzıman modeli sergileyecektir.

NSK Europe Demiryolu Sektörü Müdürü Olivier Billiard, "Demiryolu operatörleri, rulman tedarikçilerinden rutin bakım ve yağ ikmali aralığını uzatmalarını isteyerek düşük toplam sahip olma maliyeti [TCO] istiyor" diye açıklıyor. “Bu hedefe ulaşmak, gresin daha uzun süre en iyi durumda kalmasını sağlamak için akıllı mühendislik tasarımı, en son gelişmiş malzemeler ve sağlam sızdırmazlık teknolojileri gerektirmektedir. InnoTrans ziyaretçileri, daha uzun bakım aralıklarını destekleyen en son rulman teknolojilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için NSK standını ziyaret etmelidir.”

Şirketin InnoTrans standında, NSK'nın ürün yeniliklerini tamamlayan bakım hizmetlerine de yer verilecek. NSK şu anda rulman bakımı ve yenileme planları aracılığıyla tren operatörlerini destekleme seçenekleri üzerinde araştırmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu iş modeli halihazırda Asya'da uygulanmaktadır.

NSK'nın göz alıcı 40 m²'lik alana kurulu standı, tren üreticileri ve operatörleri, dişli kutusu üreticileri ve tekerlek seti üreticilerinin NSK uzmanlarıyla görüşmesi ve şirketin son teknoloji rulman çözümlerinin yenilikçiliğini ve kalitesini tanıması için harika bir fırsat sunuyor. Yeni projeleri ve mevcut zorlukları tartışmak için fuar boyunca NSK mühendislik uzmanlarından oluşan üstün vasıflı, uluslararası bir ekip de hazır bulunacaktır.

1) Preslenmiş çelik kafes içeren demiryolu uygulamaları için NSK konik makaralı rulman ünitesi


NSK, InnoTrans 2024’te Avrupa demiryolu sektörünün en yüksek hıza ulaşmasına yardımcı oluyor
 

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers