www.endustriweb.com
STM News

TÜRKIYE’NIN MÜHIMMAT BIRAKAN İHA’SI BOYGA İLK İHRACATINA İMZA ATTI

Türk savunma sanayii firması STM tarafından milli imkanlarla geliştiren ve terörle mücadelede aktif rol oynayan, mühimmat bırakan İHA BOYGA ilk ihracatını gerçekleştirdi.

  www.stm.com.tr
TÜRKIYE’NIN MÜHIMMAT BIRAKAN İHA’SI BOYGA İLK İHRACATINA İMZA ATTI

Türk savunma sanayiinde milli ve yenilikçi sistemler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türkiye’de öncüsü olduğu taktik mini İHA alanında, önemli bir ihracat başarısı daha yakaladı.

STM mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA, ilk ihracat başarısına imza attı. BOYGA’nın Türkiye’den sonraki ilk uluslararası kullanıcısı, Afrika kıtasından bir ülke oldu. BOYGA’nın ilk ihracatına yönelik sözleşme imzalandı ve teslimatlar 2024 yılı içerisinde tamamlanacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2022 yılında envanterine giren BOYGA, terörle mücadele, sınır ötesi operasyonlar ve uluslarararı tatbikatlarda aktif olarak görev alıyor. BOYGA son olarak, EFES-2024 Tatbikatı’nda görev almış ve belirlenen hedefleri tam isabetle vurmuştu.

Gökyüzünde BOYGA Varsa, Düşmana Rahat Yok
STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı özelleştirilmiş 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor. Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. 3000 metre (MSL) maksimum uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 10 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 17 kg ağırlıkla tek bir er tarafından taşınabiliyor. Mühimmat sistemi entegrasyonu ise MKE iş birliğinde gerçekleştiriliyor.
 
www.stm.com.tr

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers