www.endustriweb.com
STM News

Türk Savunma Sanayiinde Önemli İhracat Başarısı: STM, Malezya Donanması için 3 Korvet İnşa Edecek

Türk savunma sanayiinin öncü şirketi STM, “Littoral Mission Ship Batch-2 (LMSB2)” projesi kapsamında, Malezya Kraliyet Donanması için 3 adet korvet inşa edecek.

  www.stm.com.tr
Türk Savunma Sanayiinde Önemli İhracat Başarısı: STM, Malezya Donanması için 3 Korvet İnşa Edecek

Türkiye’nin denizlerdeki mühendislik gücü STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, uluslararası arenadaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Malezya Kraliyet Donanması (RMN) LMS Batch-2 programı kapsamında tedarik edeceği üç savaş gemisi için STM’yi seçti.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda, “Littoral Mission Ship Batch-2” Projesinin töreni bugün (10 Haziran) gerçekleştirildi. Törene Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, STM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Kaya, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Malezya Savunma Bakanlığı’nın temsilcileri ve Türk savunma sanayii şirketlerinin yöneticileri katıldı.

Görgün: LMS Batch-2 Sadece Bir Başlangıç
Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün şunları söyledi:

“Türkiye ve Malezya arasında ‘Savunma Ürünleri Tedarikine İlişkin G2G Mutabakat Muhtırası İmza Töreni ve Kraliyet Malezya Donanması için tedarik edilecek ‘Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch 2 Projesi Kabul Mektubu (LoA) Teslim Töreni’ni gerçekleştirdik. Malezya ilk defa bir ülke ile savunma ürünleri tedarikine yönelik G2G Mutabakat Muhtırası imzalamış oldu.


Türk Savunma Sanayiinde Önemli İhracat Başarısı: STM, Malezya Donanması için 3 Korvet İnşa Edecek

Ana yüklenicisinin STM olduğu Kraliyet Malezya Donanması'nın gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan üç gemi Türkiye'de inşa edilecek. Gemilerin özelleştirilmesi sırasında, HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN olmak üzere bir dizi Türk Savunma Sanayii firmasının ürünü kullanılacak. LMS Batch-2 Projesinin, iki ülke arasında deniz platformları üzerine uzun vadeli işbirliklerinin sadece başlangıcı olduğuna yürekten inanıyorum.”

STM LMS Batch-II Gemi Özellikleri
STM tarafından Malezya Kraliyet Donanması'nın gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış ve özelleştirilmiş üç korvet, Sahil Görev Gemisi İkinci Seri (LMSB2) Projesi kapsamında Türkiye'de inşa edilecek. STM, tasarımdan performansa, inşadan gemilerin teslimine kadar projenin tüm aşamalarından sorumlu ana yüklenici olacak. STM, gemi tasarımı, proje yönetimi, inşaat yönetimi, malzeme/sistem tedariki, entegrasyon tasarımı ve montajı, testler ve Entegre Lojistik Destek (ILS) faaliyetleri ile projeye ilişkin tasarım ve ILS dokümanlarının hazırlanmasını üstlenecek.


Türk Savunma Sanayiinde Önemli İhracat Başarısı: STM, Malezya Donanması için 3 Korvet İnşa Edecek

Proje kapsamında, gemilerin inşası ve donatımı Türkiye'de, Türk Savunma Sanayii şirketlerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilecek. STM ana yükleniciliğinde inşa edilecek gemilerde, ASELSAN tarafından geliştirilen, 30 mm MUHAFIZ (Smash) Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi, CENK 3D Arama Radarı, ARES 2D Su Üstü Radar ED sistemi, Akrep Atış Kontrol Radarı, Chaff Aldatma Sistemi, Dost-Düşman Tanıma Sistemi IFF ve diğer elektronik sensörler; ROKETSAN tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, HAVELSAN tarafından geliştirilen Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ve 76 mm top atış kontrol sistemi yer alacak.

99,56 metre boya, 2500 ton deplasmana sahip olacak gemiler, 26 knot maksimum hıza, helikopter iniş platformuna ve 111 kişilik personel kapasitesine sahip olacak.

STM- LMS Batch-II Filmi için Tıklayınız

www.stm.com

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers