www.endustriweb.com
VEGA News

VEGA: ROBOT ÜRETIMI DESTEKLIYOR

VEGA inovatif iç lojistik konseptini otomasyon çözümüyle genişletti.

VEGA: ROBOT ÜRETIMI DESTEKLIYOR
Sven Schmieder (solda) ve Teknik Asistan Nelson Da Costa Mira SOTO’nun sunduğu destekten son derece memnunlar.

VEGA, birkaç yıl önce şirket içi lojistiğini modernize etmiş ve 2019 yılında bir iç lojistik bölümü kurmuştu. Kendinden tahrikli Robot SOTO, VEGA’nın iç lojistik konseptinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Robot SOTO birkaç aydır seviye, limit seviye ve basınç ölçüm teknolojileri üreten VEGA’nın üretim süreçlerini başarıyla destekliyor.

Kendinden tahrikli robotun kullanılmasına nasıl başlandı?
İç Lojistik Müdürü Manuel Ernst, iç lojistik modernizasyonu kapsamında VEGA’nın kendi içindeki malzeme akışının yeniden yapılandırıldığını belirtiyor. Bu bağlamda kendinden tahrikli robot SOTO önemli bir rol oynuyor. VEGA, bu robotun geliştirilmesinde Münih merkezli bir teknoloji girişim şirketi olan ve daha sonra iç lojistik uzmanı Jungheinrich tarafından satın alınan Magazino ile birlikte çalıştı. Magazino’nun o zamanlar büyük bir Alman online sipariş şirketinde kullanılan çok daha küçük bir robotu vardı. Ancak VEGA’nın ihtiyacı, ayakkabı kutularından daha büyük ve ağır kutuların taşınması yönündeydi, bu nedenle robotun da daha büyük olması gerekiyordu: bu nedenle SOTO geliştirildi.

Bu mobil robot hangi görevleri yerine getiriyor?
SOTO üretimde kullanılıyor. İçinde sensör parçaları bulunan kutuları yüksek raflı depodan alarak bunların gerekli olduğu üretim hatlarına götürüyor. 16 adet malzeme kutusunu aynı anda “yükleyebiliyor”. Bu şekilde lojistik personelini bu tür işlerden kurtarıyor. İç Lojistik Müdür Yardımcısı Brigitte Sum, “SOTO, lojistik personelini özellikle ağır yük kaldırma gerektiren işlerden kurtarıyor,” diyor. VEGA çalışanlarının sağlığı üretim esnasında, hem ergonomiye büyük bir önem verilerek modernize edilmiş iş istasyonları sayesinde hem de SOTO ile destekleniyor.

SOTO’nun işine başlaması için hangi hazırlıklar gerekti?
Lojistik bölümünde Teknik Asistan olarak çalışan Nelson da Costa Mira, “SOTO’nun görevlerini yerine getirmesi için bazı hazırlıklar yapmamız gerekti,” diyerek bunlara örnekler veriyor. Robotun katedeceği yollardan sorunsuzca geçebilmesi için bu yolların genişletilmesi gerekmişti. Malzeme kutularının büyüklüğü, hem SOTO hem de üretim süreçleri için uygun boyda seçilmeliydi. Bundan başka VEGA’nın dahili işletim sistemi ile robotun iletişim sisteminin komple yeniden geliştirilmesi de gerekmişti.

İnsan ile makine arasındaki etkileşim nasıl sağlanıyor?
Üretim çalışanları ile robot arasındaki iş akışı sorunsuzca işliyor. Malzemenin yüksek raflı depodan dijital düzlemde talep edilmesi ve SOTO’nun istenen malzemeyi üretim hattına getirmesinde hiçbir sorun oluşmuyor, bu süreç güvenilir bir şekilde işliyor. Robot, çalışanlar, taşıma arabaları ve el transpaletleri üretim alanlarının koridorlarını sorunsuzca paylaşıyorlar, robot koridorlarda güvenli bir şekilde hareket ediyor. SOTO çok sayıda sensörle donatılmış olduğundan, çevresini kolayca algılıyor ve her duruma her an tepki verebiliyor. Gerektiğinde fren yapıp tamamen durabiliyor. İç Lojistik Müdürü Manuel Ernst güvenliğin altını çiziyor ve “En önemli önceliğimiz daima güvenliktir,” diyor.

Peki, SOTO tek başına çalışmaya devam mı edecek?
Manuel Ernst bu soruya hayır diyerek cevap veriyor. Robot filosunun 2025’in ortalarına kadar aynı model olmak üzere üç robota çıkarılacağını haber veriyor. Bu şekilde üretim süreçleri çok daha iyileştirilecek.www.vega.com

Join the 155,000+ IMP followers